سه شنبه3 ارديبهشت 1398                         خانه تماس با ما بایگانی   
 
 
بازدید: 575 تن
 

نیمی از دریای مازندران ، از آن مردم و ملت ایران است


مسعود صفاریان
مجله خواندنی /شماره 99 / سال شانزدهم / بهمن و اسفند 1396
در 12 همایش ملی و مستقل دریای مازندران ( کاسپیان ) اعلام شد :
نیمی از دریای مازندران ، از آن مردم و ملت ایران است
مسعود صفاریان
دبیر همایش ملی و مستقل دریای مازندران ( کاسپیان )
ده سال پیش ، به پیشنهاد این‌جانب و پذیرش انجمن اسلامی دانش‌جویان  ، روز یک‌شنبه پنج اسفندماه 1386 یک همایش ابتکاری پیرامون حقوق تاریخی ایران در دریای مازندران ( کاسپیان )در تالار فردوسیِ دانشگاه ادبیات و علوم انسانىِ برگزار شد که مورد استقبال قرار گرفت ؛ تا جایی که با وجود داشتن پروانه‌ی رسمی برگزاری ، با فشارهای از بالا ، نه تنها درهای تالار فردوسی و دانشکده‌ی ادبیات بستند ؛ بلکه درهای دانشگاه تهران نیز بسته شد و پس از آن به هیچ کس اجازه‌ی ورود داده نشد و در این راستا ، به دبیر همایش نیز اجازه‌ی مدیریت همایش و سخن‌رانی داده نشد.
ستون پنجم و دلا‌ل های نفتی ، نه آن‌روز و نه امروز از موضع یک ایرانی برخورد نکردند و نمی‌کنند ؛ هم به گفت‌وگوهای ( بر خلاف قانون اساسی ) بر سر بخش مهمی از سرزمین و آب‌های میهن ادامه دادند و هم جریان مذاکرات را پنهان نگاه داشتند و در برابر ، بهانه‌های پوچ حفظ رابطه‌ی خوب با همسایگان را پیش کشیدند .
راهی نبود ، جز آن که برای یادآوری اسناد و مدارکِ حقوق ایران و ایرانی در دریای مازندران ( کاسپیان ) را پیاپی در همایش‌های ملی و مستقل در باره‌ی این دریا ، یادآور شویم و بحث‌های مربوط را از زبان سخن‌رانان ، منتشر کنیم و چنین کردیم .
از آن جا که تالارهای بزرگ مانند تالار فردوسی را در اختیار ما نگذاردند ، تالار مهرگان را برگزیدیم و
تا 25 دی ماه 1392 ، سوای همایش نخست ، شش گردهم‌آیی در این تالار برگزار نمودیم . در همایش هفتم که نیز در تالار مهرگان برگزار گردید ، برای آگاهی بیش‌تر از دیدگاه‌های رسمی ، از سردار سرتیپ دکتر حسن نامی نیز برای پاسخ به پرسش‌ها دعوت به عمل آمد . ایشان پس از سخن‌رانی با وجودی که قرار بود به پرسش‌ها پاسخ دهند ، به اتفاق همراهان و محافظان ، نشست را ترک کردند .
هشتمین همایش دریای مازندران ( کاسپیان ) در موسسه‌ی پویشگران قلمرو دانش در روز 25 فروردین 1393 بر گزار گردید . هم‌چنین در همان سال ، همایش نهم در تالار مهرگان برپا گردید .
همایش دهم دریای مازندران ( کاسپیان ) در سال در مهرماه1394 در موسسه‌ی حقوقی برهان برگزار گردید . همایش یازدهم در کانون بازنشستگان مخابرات و همایش دوازدهم در بهمن ماه 1395 در تالار مهرگان برگزار گردید .
کارشناسان و حقوق‌دانان و سخن‌رانان که در این نشست‌ها حضور داشتند ، عبارت بودند از : بانو کتایون جهانگیری و آقایان دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن ، دکتر هرمیداس باوند ، دکتر هوشنگ طالع ، دکتر علی رشیدی ، دکتر اسماعیل کهرم ، دکتر حسین موسوی ، مهندس سرفراز غزنی ، دکتر محمدعلی سجادیه ، محمد حیدری ( محمد اسماعیل حیدرعلی ) ، محمد رسولی ، تیرداد انصاری ، مهندس حسین شاه‌اویسی ، مهندس کورش زعیم ، دکتر محمدعلی دادخواه ، دکتر محمد شریف ، دکتر عمرانی ، دکتر یوسف مولایی ، دکتر مهرداد ملک‌زاده
این مجموعه اعلام کردند که قراردادهای 1921 ( مودت) و 1940 ( بازرگانی و دریانوردی ) میان ایران و اتحاد شوروی و نامه های پیوست آن‌ها و تعهدات اقراری همه‌ی جمهوری‌های شوروی پیشین در مینسک و آلماتی در سال 1991 که ثبت سازمان ملل متحد نیز شده‌اند ، همگی معتبر و قانونی هستند و با توجه به قرار داشتن این قراردادها بربنیاد حسن نیت و مودت بودن آن ها و بیان تساوی حقوق دولتین معظمتین متعاهدتین ایران و شوروی ، سهم ایران در دریای مازندران با جانشیان شوروی پیشین در دریای مازندران ( کاسپیان ) مساوی و برابر است و معاهده های جانشینی و کنوانسیون 1982 در حقوق دریاها و حقوق مدنی ایران و حقوق بین‌الملل در قلمرو عقد لازم و اصل استصحاب حقوق ثابته و مکتسبه‌ی ایران را تایید می‌کنند و پذیرش سهم کم‌تر از آن بر خلاف اصول متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ، به ویژه اصول 8 ، 9 ، 45 ، 50 ، 152 و 153 و به ویژه اصل 78 است .
فرستادن دیدگاه ها
نام ونام خانوادگی:
ایمیل:    
دیدگاه ها:  


 
 
گروههای جستارها:
 
 
 
پربازدیدترین ها:
 
پاسخ به بی بی سی درباره نژاد مردم ایران

نهضت پان ايرانيسم و رستاخيز كردستان آن سوي مرز

يادواره‌ي عكس پيش‌گامان و كوشندگان مكتب پان ايرانيسم

پيدايي ناسيوناليسم ايـران

همه مردم فلات ايران، از يك ريشه‎اند
 
همه حقوق وابسته به دیدارگاه مرکز پژوهش های  کاربرد ی ایران می باشد.-
برداشت نوشتارها با بهره گیری از آنها تنها با یاد نویسنده و نشانی این دیدگاه روا می باشد.
Powered by Ratin Co Copyright © 2009 karbord   All rights reserved.